Invincibili in deplasare

Internaţional Curtea de Argeş continuã sã rãmînã invincibilã la meciurile din deplasare, din invicibiliacest debut de campionat. Dupã ce au reuşit sã se impunã pe terenul lui Dinamo şi al Pandurilor lui Cîrţu, fotbaliştii lui Ştefan Stoica au mai fãcut o victimã. Interiştii au reuşit sã dea lovitura sîmbãtã şi în fieful lui Jean Pãdureanu, dupã ce s-au impus la limitã
în faţa Gloriei Bistriţa.

Unicul gol al meciului a fost marcat în prima reprizã de Rãduţ, care a reluat în plasã şutul puternic al lui Frãsineanu, dupã ce acesta a fost respins în faţã de portarul Albuţ. Interiştii au început în forţã încã din debutul întîlnirii şi puteau marca din primele minute, prin Kone, însã şutul acestuia a fost blocat în ultimul moment de un adversar. Bistriţenii au tras primul şut pe spaţiul porţii aproape de jumãtatea primei reprize, însã portarul argeşenilor, Arcaba, aflat la debut, a scos miraculos. În urma golului lui Rãduţ, ardelenii au început goana dupã egalare şi au tras din toate poziţiile. Atacurile furibunde ale bistriţenilor au fost stopate de cele mai multe ori de portarul australian al piteştenilor, care a fost îngerul pãzitor în acest meci. În cel de-al doilea mitan, trupa lui Fane Stoica s-a mulţumit sã conserve avantajul de pe tabelã, luat înainte de pauzã. Sînmãrtean, Hora şi Frãsinescu s-au întrecut în ratãri şi l-au fãcut mare pe Arcaba, care, prin evoluţia lui, a demonstrat cã aducerea sa la Inter a fost una inspiratã. Fluierul final a adus încã trei puncte în contul argeşenilor, care, prin aceastã victorie, au acumulat 9 puncte şi au fãcut un salt de cîteva locuri în clasament. În urma acestui rezultat, situaţia devine din ce în ce mai grea pentru Gloria, rãmasã fãrã victorie în actualul sezon. Echipa lui Tata Jean este singura din Liga I care nu a obţinut pînã acum vreun succes şi este lanterna roşie a Ligii lui Miticã.

Gloria: Albuţ – Odoroabã (46 Keita), Frãsinescu, Alin Rus, D. Sînmãrtean – Ciprian Petre (77 Homei), Achim, Enescu (46 Coroian), Bãjenaru – Lucian Sînmãrtean – Hora.
Antrenor: Sandu Tãbîrcã
Inter: Arcaba – Dan Matei, Viera, Izvoranu, Al. Filip (74 Claudiu Ionescu) – Bãcilã (62 Nasser), Voiculeţ, Vezan, Frãsineanu – Rãduţ – Kone (90 Chiricheş).
Antrenor: Ştefan Stoica

sursa curier.ro

Anunțuri

5 răspunsuri to “Invincibili in deplasare”

2. The Crow Says:

ASTA SE CANTA DUPA MECI IN FATA STADIONULUI DE LA BISTRITA SI ERAM APLAUDATII DE ADVERSARI,DE POLOTIE SI DE JANDARMII DE LA BISTRITA

3. The Crow Says:

Stefan Stoica: „Speram sa spargem gheata si in meciurile de acasă”

După victoria obţinută în deplasare, cu 1-0, în faţa Gloriei Bistriţa, sâmbătă, în etapa a 6-a a Ligii I, antrenorul nou-promovatei Internaţional Curtea de Argeş, Ştefan Stoica, a spus că speră ca echipa sa să spargă gheaţa şi în meciurile de acasă.

Stefan Stoica: „Da, este frumos, iarăşi batem în deplasare. Acum nici nu îmi e gândul la acest meci, ci la ceea ce vom face etapa viitoare la meciul aşa zis de acasă. Este păcat, cu 3 victorii în deplasare, să ai zero la adevăr. Se pare totuşi că acesta este fotbalul şi am ajuns şi în România să nu se mai ţină cont că jucăm în deplasare sau acasă şi echipele joacă la fel oriunde ar fi. Sunt foarte mulţumit pentru cele 3 puncte, pentru că am ajuns din nou la zero în clasamentul adevărului. Acum ne aşteaptă o săptămână foarte grea şi trebuie să rămânem tot la zero şi după meciul cu Politehnica Iaşi. Mie sincer mi-a fost teamă de acest debut de campionat. Au fost foarte mulţi jucători care au venit pe parcurs. Spre exemplu, Matei este la echipă de 4 sau 5 zile. Este foarte greu să faci o echipă atunci când jucătorii vin în tranşe. Oricum, pot spune că, după perioada de pregătire de la munte, suntem la un nivel mai ridicat cu pregătirea fizică şi susţin în continuare că o să devenim o echipă ce va pierde tot mai greu în deplasare. Referitor la meciul de astăzi mai pot spune că adversarul ne-a pus ceva probleme în partea secundă, dar aceste faze au venit în urma unor pase lungi, a unor baloane aruncate înspre careul nostru, care puteau pica oriunde”.

ULTIMA STIRE,NU POT SA O ADAUG LA O STIRE,POSTEAZA TU ACOLO

4. mihainaidin Says:

declaratia asta a fost data imediat dupa meci si este veche acum marti sa o mai pun pe blog