Port ilegal de fluier

Practic, acesta poartă ilegal echipamentul de arbitru și probabil că a fost delegat la meciuri de niște oameni care nu l-aup4_2 văzut niciodată oficiind o partidă. După ce a făcut praf meciul din supercupă, între CFR Cluj și Urziceni, buzoianul l-a făcut praf și pe cel al Interului, de vineri, cu Poli Iași. Centralul l-a eliminat în minutul 44 pe Frăsineanu, la o fază în care nici măcar fault nu trebuia să dea. El a considerat că argeșeanul a lovit cu cotul, cînd, de fapt, a fost un duel umăr la umăr. De altfel, și observatorul de arbitri al partidei, Ioan Mureșan, a sesizat gafa lui Ionescu, lămurindu-se la pauză, pe reluările TV. La acea fază s-a jucat practic soarta partidei, Interul rămînînd în 10 și luînd gol din penalti, scorul făcîndu-se 0-2.

Georgian Ionescu a mai avut și în repriza a doua cîteva intervenþii care le-au iritat pe gazde, la una dintre ele, neacordînd 11 metri pentru Internaþional, în momentul în care un moldovean a jucat evident mingea cu mîna în propriul careu.