Ploaia un adversar puternic pentru Inter

Dupa meciul castigat in Antalya cu Olimpic Baku, interistii au fost nevoiti sa amane doua meciuri de pregatire din cauza vremii ploioase.

Primul amical amanat a fost joia trecuta, adversara trebuind sã fie Kapfenberger SV din Austria. Partida nu s-a mai disputat din cauza unei furtuni care s-a abatut asupra Antalyei, condițiile pentru desfasurarea unei partide de fotbal fiind improprii. Argeșenii nu au scãpat însã de ghinioane nici în week-end. Ionuț Badea a refãcut imediat programul, iar vineri și sîmbãtã aranjase douã partide de verificare cu alți adversari. Dintre aceste douã meciuri, doar primul s-a disputat, partida care trebuia sa aiba loc sambata, cu echipa din Kazakhstan, Zhetysu Taldykorgan, fiind anulata, la fel cum s-a intamplat si cu trei zile înainte, din cauza ploii torentiale. „Nu am putut sa mai jucam al doilea amical, cel de sambata. A plouat iarasi torential și am amanat partida. De azi însa am scãpat de furtunã, iar vremea se va îmbunatati“, a declarat Ionuț Badea pentru Curierul Zilei.

Al doilea amical din Antalya a însemnat o înfrangere pentru echipa lui Ionuț Badea. Ad­versara a fost formația germana Babelsberg, care activeazã în liga a patra în campionatul intern. Interiștii au pierdut cu 1-0, adversarii reușind unicul gol al partidei în minutul 57. Ionuț Badea a început meciul în urmãtoarea formulã: Popa – G. Matei, Rațiu, Viera, Neagu – Bãcilã, Nasser, Rãduț, Cãtãlin Lazãr – Daniel Stan, Apostu. Dupã minutul 60, antrenorii piteșteni au rulat și restul lotului, însã pe teren au rãmas timp de 90 de minute portarul Popa, fundașii Rațiu, Viera, Neagu și mijlocașul Nasser. La finalul partidei, Badea a spus: „A fost un nou meci de pregãtire. Nu cristalizez primul unsprezece, ci deocamdatã vreau sã vãd potențialul jucãtorilor. Ce pot sã spun, este cã e bine cã avem jucãtori de valoare apropiatã în lot“.