Pacat – inca o infrangere

Ionut Badea s-a reintors in Trivale dupa plecarea de la FC Arges chiar intr-un meci cu Dinamo, echipa pentru care a evlouat atat timp ca jucator.

Desi multi se asteptau ca International sa se inchida in defensiva, Badea a adoptat o tactica interesanta, care a pus prima data in pericol poarta adversa in minutul 3, cand sutul lui Emmanuel Kone a trecut putin peste poarta lui Dolha. Dinamovistii au raspuns peste doar doua minute, cu sutul lui Torje care a fost respins de Marius Popa in corner. Ocaziile curg la ambele porti, dar cei care scriu sunt cei de la International prin Apostu. Noul venit la International a reusit sa inscrie in poarta lui Dolha dupa o centrare venita de pe partea dreapta. Oaspetii incearca sa restabileasca egalitatea, insa sansele lor nu sunt materializate pana la pauza.

Dinamovistii au revenit mult mai motivati de la cabine, iar dupa o noua ocazie semnata de Apostu, oaspetii au egalat situatia pe tabela de marcaj prin Andrei Cristea, al carui sut de la 16 metri nu a putut fi parat de Marius Popa. Peste numai 10 minute, Dinamo intra in avantaj printr-o faza aproape asemanatoare cu cea din care egalasera, o invalmaseala generala in careul pitestean fiind incheiata cu golul lui Marius Alexe. Cristea isi trece in cont dubla in minutul 74, in urma unei faze controversate: Marius Niculae il faulteaza in prealabil pe Chiriches si ii paseaza lui Cristea, care a inscris cu poarta goala.

International Curtea de Arges pierde o partida in care a avut 1-0 in prima repriza, iar in a doua nu a putut sa-i faca fata arbitrului si echipei adverse. Lovitura libera care a dus la primul gol al oaspetilor, dar si faultul lui Niculae, facut inainte de marcarea golului cu numarul 3 al dinamovistilor au atras mari semne de intrebare…

Antrenorul Ionut Badea a declarat dupa meci: „Puteam să scoatem un rezultat bun. Meciul a fost decis de fazele fixe şi de erorile individuale. Îmi felicit jucătorii pentru felul în care au evoluat în prima repriză. Cînd ai 1-0 trebuie sa închizi jocul sau sa majorezi diferenţa. Aici s-a văzut puterea grupului, nu comentez arbitrajul”, a spus Ionuţ Badea la conferinţa de presă de după meci.

Fostul cavaler al fruierului, Ion Craciunescu, a declarat pentru televiziunile sportive ca ” la golul trei este fault în atac clar la Marius Niculae”.

International Curtea de Arges – Dinamo Bucuresti 1-3 (1-0)
Stadion:
Nicolae Dobrin (Pitesti) | Spectatori: 10.000
Au marcat:
Aposul ’30 / Andrei Cristea ’57, ’74, Alexe ‘68
Cartonase galbene: Chiriches ’56, D.Stan ’58, Matei ‘83 / N’Doye ’61, Torje ’76, Andrei Cristea ‘78
Cartonase rosii: -.

International
:
M. Popa – Frăsineanu, Pintilii, Chiricheş, G. Matei – Antohi (’66 Abiodun), Menassel, Vezan (’72 Radut) – E. Kone (’80 Lazar), D. Stan, Apostu.
Rezerve: Arcaba, Neagu, Viera, Stoianof.
Antrenor: Ionut Badea

Dinamo: Dolha – Molinero, Dr. Grigore, L. Goian, Pulhac – Torje (’78 Dj.Kone), Boştină (’66 Zicu), Ndoye, Ad. Cristea (’46 Alexe) – An. Cristea, M. Niculae.
Rezerve: Munteanu, Scarlatache, Rus, Cl.Niculescu.
Antrenor: Cornel Talnar.

Filmul jocului:

min.3: Sut al lui E. Kone, mingea trece peste poarta lui Dolha .
min.5: Mare ocazie pentru Dinamo! Andrei Cristea centreaza in careu, Antohi respinge gresit pana la Torje, al carui sut in forta este blocat de Popa!
min.9: Inca o ocazie pentru oaspeti, sutul lui Cristea respins cu genunchiul in bara de Popa lovind bara.
min.10: Dolha salveaza de doua ori in fata lui Daniel Stan si Kone din pozitii excelente.
min.30: GOOOOOOOOL International! Apostu reia din 10 metri pe langa Dolha dupa centrarea de pe partea dreapta a lui Kone.
min.33: Bostina centreaza bine de pe dreapta pana la Cristea care trimite din centrul careului cu capul pe langa poarta.
min.51: Mare ocazie pentru International! Goian blocheaza lansarea catre Daniel Stan, insa mingea ajunge la Apostu, al carui sut puternic la firul ierbii este respins cu greu in corner de Dolha.
min.54: Andrei Cristea scapa de presiunea lui Pintilii, il drilbeaza pe Popa, dar suteaza dezamagitor peste poarta argeseana.

Min.57: GOL Dinamo! Andrei Cristea egaleaza dupa ce mingea fusese balbaita in propriul careu de fundasii argeseni.
min.62: Kone se inalta superb si reia cu capul putin pe langa poarta, dintr-o pozitie excelenta.

Min.67: GOL Dinamo! Alexe o aduce pe Dinamo in avantaj, cu un sut din 5 metri venit in urma unei recentrari cu capul a lui Goian.

Min.75: GOL Dinamo! Chiriches este tras de Marius Niculae de tricou, acesta scapa singur cu Popa, ii paseaza lui Cristea care inscrie in poarta goala, iar soarta partidei este pecetluita.