Craiova – Inter Curtea de Argeş 1-3

De mult s-a mai văzut un început de meci al Craiovei acasă atât de disproporţionat. Oltenii au mizat pentru o victorie pe o echipă adormită şi haotică, incapabilă să înţeleagă ce joacă adversarul şi ce trebuie să facă pe teren. Internaţional, pe de altă parte, a forţat din start, jucând în viteză şi agresiv. În mod firesc, golul a venit pentru echipa lui Ionuţ Badea. Şi încă foarte repede, atât de repede încât Silviu Lung n-a schiţat niciun gest la şutul spectaculos al lui Răduţ din minutul 4, care a trimis mingea în vinclu de la 22 de metri. Oaspeţii au continuat să-şi tortureze adversarii şi în minutul 13, Kone a trimis pe jos din unghi, un şut respins cu dificultate în corner de portarul Craiovei. Şase minute mai târziu, africanul împrumutat de la CFR Cluj n-a mai iertat, mărind avantajul cu un şut la colţul lung după o fază de antrenament pe dreapta. Putea fi 0-3 în minutul 22, însă şutul lui Kone a nimerit încheietura barelor şi i-a salvat pe olteni de la catastrofă.

Craiova s-a trezit din transă după prima jumătate de oră, o dată cu cele două schimbări făcute de Mark Wotte. Buleică, total depăşit de meci şi Firţulescu au fost înlocuiţi de Crăciun şi Bădoi, 4-4-2 s-a transformat în 4-3-1-2 şi Universitatea a mutat jocul din propriul careu în cel al lui Popa. După devierea cu capul al lui Iliev, din minutul 39, a venit golul marcat de Dina după o fază prelungită de atac, şi pe Minicipalul din Severin a renăscut speranţa. Dar n-a supravieţuit decât 20 de minute, timp în care Ştiinţa a atacat previzibil, fără luciditate. În minutul 66, Daniel Stan, intrat după pauză, a scăpat de jocul la ofsaid dintre fundaşii centrali şi l-a „executat” pe Lung de la 16 metri.

Şi ca tacâmul să fie complet, unul dintre puţinii jucători ai Universităţii nu s-au făcut de râs, Valentin Iliev, a fost eliminat pentru un fault la Lazăr din postură de ultim apărător şi va lipsi în meciul decisiv cu Ceahlăul de miercuri.

Golurile meciului:

0-1 : VEZI AICI GOLUL LUI RĂDUŢ!

0-2 : VEZI GOLUL LUI KONE!

1-2 : VEZI GOLUL LUI DINA!

1-3 : VEZI GOLUL LUI D. STAN!

Anunțuri
Publicat în echipa, stiri. Etichete: , . 20 Comments »

20 răspunsuri to “Craiova – Inter Curtea de Argeş 1-3”

1. doru Says:

Daca batem Ceahlaul ne-am salvat. Foarte bun joc facut astazi de baieti.

2. mihainaidin Says:

Da…corect trebuie sa batem neaparat pe ceahlaul ..poate scoatem un punct pe la urziceni…si pe steaua eu zic ca putem sa o batem

3. Horia Says:

Foarte bun jocul echipei astazi… Si eu cred ca o victorie in meciul cu ceahlaul inseamna evitarea retrogradarii, dar asta depinde si de rezultatele contracandidatelor… Avem un joc bun, cu care putem sa scoatem cel putin cate un punct in fiecare etapa din cele ramase de disputat…

4. mihainaidin Says:

Corect Horia bravo…totul depinde si de rezultatele contracandidatelor..oricum una peste alta nu pot sa imi explic de ce echipa joaca mai bine in deplasare

5. tykryt Says:

după jocul prestat azi, și cu Urziceniul putem emite pretenții.
    felicitări echipei pentru jocul de azi. am arătat ca putem emite pretenții și pentru sezonul următor în Liga1

6. doru Says:

Mihai eu cred ca ne convine mai mult sa fim presati si sa avem spatii mai mari in atac, lucru care se intampla la meciurile din deplasare.

7. mihainaidin Says:

Cred ca aceasta este explicatia corecta doru. Bravo si tie !!!!

8. mihainaidin Says:

mda…ai dreptate doru..si tu meriti un 10 😀

9. Horia Says:

doru, nu sunt de acord cu tine… Cred ca in meciurile de „acasa” echipa nu simte publicul ca „un al 12-lea jucator” si lucrul acesta nu poate decat sa lucreze la moralul lor… Baietii nu sunt sustinuti pana la capat, asa cum ar trebui… Au aratat un joc bun, inchegat si pe alocuri spectaculos dar au nevoie de sustinere… Din pacate am observat ca si la cele mai mici greseli sunt ironizati sau jigniti…

10. mihainaidin Says:

asta asa e…la cele mai mici greseli sunt ironizati si jigniti…si trebuie sa recunoastem ca se pierd in acele momente 😦

11. anca Says:

bv baieti cei mai tari tineti-o tot asa nu ne dezamagiti suntem langa voi mereu.

12. Horia Says:

anca, daca ar fi mai multe fete alaturi de ei pe teren propriu, sigur ar juca mai bine :))

13. tykryt Says:

@anca este bine ca orasul sa fie alaturi de ei si sa-i sustina si in clipele mai grele

14. mihainaidin Says:

Oricum dupa egalul de astazi dintre iasi si gaz metan eu zic ca echipa este salvata pentru acest sezon 😀

15. tykryt Says:

nu stiu ce sa zic. fotbalul este frumos pentru ca este mereu surprinzator asa ca ma abtin sa zic ca International sunt deja salvati 🙂

16. Horia Says:

etapa viitoare o consider decisiva… Pandurii Tg. Jiu – Poli Iasi e meciul care daca se termina la egalitate clarifica in proportie de peste 60% echipele care retrogradeaza tinand cont ca in ultimele 3 etape atat Poli Iasi cat si Pandurii au meciuri din care nu pot obtine mai mult de 4 puncte… Asta depinde si de meciul International – Ceahlaul in care trebuie sa castigam 🙂

17. mihainaidin Says:

Exact Horia!!!! sa faca egal iasi cu pandurii si noi sa batem pe ceahlaul si gata!!!!

18. tykryt Says:

tae imi este frica de meciul cu ceahlaul. sper sa invingem si sa nu mai avem emotii in ultimele etape. am deschis si un topic pe forum despre retrogradare